برگ زرین ، آموزش زبان انگلیسی

دانلود رایگان رمان های نایاب و کتب آموزشی زبان انگلیسی

اصول کلی یادگیری زبان

متخصصان علم کودک معتقدند طفل از زمانی که در رحم مادر است قــادر است بشنـود و حرف ها و صحبت های مادر و اعضای خانواده و اطرافیان را درک کند. او با دعوا و مشاجره والدین خود غمیگین و با شادی آنان شاد می شود. سیستم عصبی جنین به پیام هایی که به او ارسال می شود پاسخ مثبت می دهد. به همین خاطر است که توصیه می شود مادر با جنین خود گفتگو کند حتی با او مشورت و در مورد مسایل و مشکلات خود از او نظرخواهی کند. در تعالیم اسلامی هم موکدا تاکید شده است هر روز مدتی مـادر قـــرآن را بــا صــوت و تلحین زیبا بخواند چون طفل او دارد به دقت به نوای زیبای قرآن گوش می کند.

از مرحله جنینی که بگذریم نوزاد با نگـاه کردن به چهـــره مــــادر به سخنـــان و اظهار محبت های او واکنش نشان می دهد. البته اگر شکمش سیر و زیرش خشک و حسابی خوابیده و سرحال باشـد. مادر با بیان عبارت های  کوتاه اما سرشار از محبت و تلحین سعی می کند تا با طفل خود ارتباط برقرار کند.

ادا کردن آهنگین و زنده کلمات و جملات را تلحین می گویند.  تلحین رکن اصلی بیان و گفتار است . تلحین همچون یک نوای دلنشین موسقی به کلام جان می بخشد.در آینده به تفصیل به مباحث مربوط به تلحین خواهیم پرداخت.

مادر ناخودآگاه کلمات خود را به زبان کودکانهبیان می کند و تلاش می نماید تا از عبارات کوتاه استفاده کند. به جملات ذیل توجه کنید.

الهی فداش بشم پسرم "پی پی" کرده.

وای الهی قربــونش بـرم نفـس مـامـان "لا لا" داره.

خدا الهی چشاتو بخورم مامان "مه مه" می خوای عزیزم


در عبارات و جملات بالا کلمات به ظاهر ناقص"پی پی" -"لا لا" - "مه مه"  و دهها نمونه دیگر  بیانگر یک مفهموم و جمله کامل است.

نکته بسیار مهم این است که طفل چند ماه  فقط می شنود و هیچ سخن نمی گوید ممکن است فقط با خندیدن و اق و بوو کردن و دست و پا زدن و یا نگاه کردن به صحبت های شما پاسخ دهد. او ممکن است بعد از چند ماه فقط قادر باشد چند عبارت خیلی ساده و کوتاه از جمله : "دده" -  "مامی"  -  "بووه" -  "قاقا"  "ددر" "جیز" و امثال آن را بیان کند.

نکته آموزشی مهم در اینجاست که شنیدن بر گفتن ارجحیت دارد و مدت زمان شنیدن  حداقل ده برابر زمان گفتار است. به همین جهت ما به فراگیران زبان انگلیسی توصیه می کنیم ابتدا سعی کنند تا مهارت های شنیداری خود را ارتقاء دهند. خوب شنیدن نیمی از گفتن است.

متاسفانه ما زمان های (تلف شده) زیادی داریم که بدون بهــره برداری از دسترس ما خارج می شود. نشستن در داخل مترو  یا اتوبوس و ایستادن در صف های انتظار حتی قدم زدن توی پارک.  چـرا نبایـد از گوشــی تلفن همــراه خود حداکثر استفاده را ببریم. سعی کنید اخبار روز را به  زبان انگلیسی بشنوید یا از روی لوح های فشرده (سی دی و دی وی دی) فیلم های زبان اصلی را روی گوشی تان ذخیره و در فرصت هایی که به آن اشاره کردیم به شنیدن و دیدن همت بگمارید.

توصیه ما این است فیلم هایی که دارای کلام تثاتری ترجیحا کمدی و طنز که حجم تلحین آن بالا است استفاده شود. فیلم هایی از جمله فیلم های اکشن که ممکن است 50 جمله در طول فیلم بیان شود مفید نیستند.

مهارت های شنیداری در واقع عادت دادن گوش خود به شنیدن است. هر چه حجم شنیدن بیشتر باشد بهتر در فضای انگلیسی زبانان قرار خواهید گرفت.

مباحث تکمیلی در این خصوص را می توان در موضوع "مهارت های فراگیری: بیشتر دنبال کنید. 

تلحین رکن اصلی بیان است. که در این خصوص در آینده به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

+ نوشته شده در  جمعه دهم تیر ۱۳۹۰ساعت 9:59  توسط بهروز زالی  |